قهوه فیلتری
۰۶
تیر

قهوه فیلتری

ما ملتی از عاشقان لاته هستیم و در قلب این لاته اسپرسو قرار دارد. دستگاه های قهوه اسپرسو از قرن نوزدهم وجود داشته است. آب داغ از طریق تفاله های قهوه تحت فشار فرستاده می شود. این روش دم کردن به ما این امکان را می دهد که خیلی سریع عناصر مطلوب مانند کافئین و طعم را از قهوه آسیاب استخراج کنیم روش‌های جایگزین برای دم کردن قهوه قرن‌هاست که مورد استفاده قرار می‌گیرند، ما در این مقاله به برخی از محبوب‌ترین روش‌های قهوه فیلتری با دقت بیشتری نگاه می‌کنیم.

قهوه فیلتری

قهوه فیلتری می تواند با پرس بد شود، احتمالاً به این دلیل که حافظه ما از نوشیدن ناشی از چیزی است که ساعت ها قبل درست شده و در یک ظرف داغ گذاشته شده است! با این حال، ما قصد داریم برخی از روش‌های دم‌آوری جایگزین را بیان کنیم که بهترین‌ها را در قهوه شما به ارمغان می‌آورد، چه آن را در خانه بنوشید یا بخواهید چیز جدیدی به منوی کافی‌شاپ خود اضافه کنید.

درست کردن یک قهوه با فیلتر عالی با انتخاب دانه های مناسب شروع می شود. قهوه‌های فیلتر معمولاً با شیر کم یا بدون شیر مصرف می‌شوند، بنابراین دانه‌های آن اغلب سبک‌تر از مخلوط‌های اسپرسو روست می‌شوند. روست روشن اغلب اسیدی تر از روست تیره است.

ما تعداد زیادی تجهیزات دم کردن دستی داریم. بیایید به سه روش محبوب نگاه کنیم:

  • فرنچ پرس (یا کافه)،
  • پور اور
  • هوا پرس (AeroPress)

برای همه روش‌ها توصیه می‌کنیم از 60 گرم قهوه آسیاب شده در هر لیتر استفاده کنید. (آسیاب کردن قهوه) و در صورت امکان، قهوه را برای هر فنجان تازه آسیاب کنید. اندازه ( آسیاب ) قهوه را بسته به چیزی که درست می کنید تغییر دهید. به طور کلی قهوه فیلتر نسبت به اسپرسو درشت تر است. مانند قهوه اسپرسو، از آبی استفاده کنید که در حال جوش باشد – حدود 90 تا 95 درجه سانتیگراد. پس از آماده شدن، بلافاصله از قهوه لذت ببرید!

فیلتر قهوه با فرنچ پرس

قهوه ساز فرنچ پرس برای اکثر ما آشناست و در بسیاری از خانه ها یافت می شود. زمان دم این قهوه بین سه تا پنج دقیقه است. در مقایسه با اسپرسو، ممکن است به نظر سنی باشد که می‌توانید آن را درست کنید! با این حال، صبر در اینجا نکته مهمی است زیرا، بدون افزودن فشار، گرما عامل اصلی فرآیند استخراج است. قهوه درشت آسیاب شده را به کف فرنچ پرس اضافه کنید سپس روی آب داغ بریزید و به آرامی مخلوط کنید. تفاله قهوه را با فشار صفحه فرنچ پرس به سمت پایین خیس نگه دارید تا ذرات جامد قهوه کمی غوطه ور شوند. این به استخراج یکنواخت کمک می کند. بعد از حدود سه تا پنج دقیقه از پیستون برای فیلتر قهوه استفاده کنید. مقدار کمی از مواد جامد قهوه همیشه از طریق فیلتر راه می‌یابند.

هوا پرس (AeroPress)

AeroPress یک تازه وارد در صحنه قهوه است. جایی بین دستگاه اسپرسوساز و فرنچ پرس است که از فشار و گرما برای استخراج ترکیبات محلول در قهوه استفاده می کند. قهوه خود را مانند اسپرسو آسیاب کنید و روی آب داغ بریزید و به آرامی هم بزنید و بعد از حدود 30 ثانیه در آب فرو برید. با آب گرم پر کنید. به لطف طراحی AeroPress، زمانی که قهوه را فرو می بریم فشار بیشتری وارد می کنیم و بنابراین زمان دم کاهش می یابد. همچنین، افزودن یک کاغذ صافی، طعم بسیار تمیزتر/روشن‌تری را به همراه خواهد داشت. همچنین تمیز کردن آن بسیار ساده تر از فرنچ پرس است!

پور اور

در نهایت ما پور اور را داریم. پور اور یکی از ساده ترین راه ها برای تهیه یک فیلتر قهوه است و کیت مورد نیاز حداقل و ارزان است. یک کاغذ صافی داخل دستگاه بریزید و آن را روی یک پارچ یا فنجان از قبل گرم شده قرار دهید.قهوه خود را کمی درشت تر از قهوه اسپرسو آسیاب کنید و آب داغ خود را به آرامی روی آن بریزید. اجازه دهید تفاله قهوه متورم شود (یا شکوفا شود) سپس به اضافه کردن آب ادامه دهید تا تفاله های قهوه خیس و صاف بماند. مراقب باشید که آب را خیلی سریع روی آن نریزید، نکته کلیدی در اینجا این است که مقدار کمی و اغلب به آن اضافه کنید تا طعم ثابتی بدست آوریم. قهوه نهایی طعمی سبک و تمیز دارد.

بنابراین شما آن را دارید، راه های زیادی برای لذت از قهوه خود دارید. هر روش طعم های مختلفی را در قهوه به ارمغان می آورد، بنابراین همه آنها را امتحان کنید و ببینید کدام را ترجیح می دهید!