تفاوت کوکتل و موکتل
19
اردیبهشت

تفاوت کوکتل و موکتل در چه مواردی است

تفاوت کوکتل و موکتل در چه مواردی است؟

کوکتل و موکتل، دو نوع نوشیدنی متفاوت با طعمی فوق العاده خوش مزه است که در تمام نقاط دنیا طرفداران بسیاری را به خود اختصاص داده‌اند. امروزه نام انواع کوکتل و موکتل با طعم‌های مختلف، در داخل منوی کافی شاپ‌ها، رستوران‌ها و غیره به چشم می‌خورد. حال به بررسی تفاوت کوکتل و موکتل می‌پردازیم:

کوکتل

کوکتل یکی از انواع نوشیدنی‌ها است که از آب میوه و ترکیبات دیگر تهیه شده و دارای الکل می‌باشد. این نوشیدنی الکلی به طور معمول در قبل و یا بعد از شام سرو می‌شود. لازم به ذکر است که کوکتل‌های خامه‌ای به عنوان دسر و بعد از شام سرو خواهند شد. دستورالعمل تهیه کوکتل دارای استاندار خاصی می‌باشد.

موکتل

موکتل‌ها از جمله نوشیدنی‌های سرد هستند که از انواع مواد مختلف (چای، آب میوه، میوه و غیره …) ساخته می‌شوند. در داخل موکتل هیچ مقدار الکلی مصرف نمی‌شود. روش تهیه آن، استاندارد خاصی ندارد. لازم به ذکر است که تفاوت کوکتل و موکتل در وجود الکل می‌باشد.

نوشیدن انواع موکتل‌ها برای افرادی که قصد مصرف الکل را ندارند، پیشنهاد می‌شود.
نوشیدن انواع موکتل‌ها برای افرادی که قصد مصرف الکل را ندارند، پیشنهاد می‌شود.

انواع موکتل‌های موجود در دنیا

اگر بخواهیم لیست تمامی موکتل‌های موجود در دنیا را نام ببریم مدت زمان زیادی را می‌طلبد از این رو به بیان تعدادی از آن‌ها بسنده می‌کنیم.

موکتل موهیتو، موکتل دیاکری، موکتل کالینز، موکتل خون اژدها، موکتل توت فرنگی و گیلاس، موکتل لیمو و توت فرنگی، موکتل لیموناد، موکتل توت فرنگی و خیار، موکتل انار و غیره.

طرز تهیه و آموزش انواع موکتل‌های خوش مزه

همان طور که پیش‌تر گفتیم تفاوت کوکتل و موکتل این است که جهت تهیه انواع موکتل‌ها بر خلاف دستورالعمل تهیه کوکتل، استاندار خاصی وجود ندارد. اما در ادامه مطلب ما برخی از انواع موکتل‌های پر طرفدار در داخل ایران را به شما آموزش خواهیم داد.

طرز تهیه موکتل موهیتو

برای تهیه موکتل موهیتو، ابتدا تمامی مواد که عبارتند از: سودا یا آب گاز دار (تقریباً 250 الی 300 میلی لیتر)، برگ گیاه نعنا (4 الی 5 برگ بزرگ)، را آماده نمائید سپس تمامی موارد را در داخل مخلوط کن ریخته و خوب مخلوط کنید. سپس شکر ( 1 قاشق غذا خوری)، لیمو ترش ( 2 عدد)، یخ (به مقدار لازم) را به مواد قبلی اضافه کنید. حالا موکتل موهیتو شما آماده است و می‌توانید نوش جان کنید.

موهیتو یک موکتل خوش طعم بوده که همراه با غذا نیز سرو می‌شود.
موهیتو یک موکتل خوش طعم بوده که همراه با غذا نیز سرو می‌شود.

آموزش طرز تهیه موکتل لیمو و توت فرنگی

برای درست کردن یک موکتل لیمو توت فرنگی خوش مزه باید توت فرنگی یخ زده را همراه با یک لیوان یخ ترکیب کرده و در نهایت مقداری آب لیمو ترش به آن اضافه نمائید، سپس برای تزئین آن نیز می‌توانید از برگ نعنا و لیمو ترش استفاده کنید. در برخی از مناطق به این موکتل عرق بهار نارنج هم اضافه می‌کنند. ماکتل یکی از سرفصلهای دوره آموزش باریستا نیز می باشد.

موکتل لیمو و توت فرنگی نوشیدنی مناسب برای فصول گرم سال می‌باشد.
موکتل لیمو و توت فرنگی نوشیدنی مناسب برای فصول گرم سال می‌باشد.

آموزش و طرز تهیه موکتل خون اژدها

 یکی دیگر از موارد مهم در تفاوت کوکتل و موکتل تنوع زیاد موکتل‌ها می‌باشد. موکتل خون اژدها از ترکیب آب آلبالو، زغال اخته، زرشک، گیلاس و آب میوه‌های ترش مزه و شیرین دیگر تهیه می‌شود. علت نام گذاری این موکتل هم رنگ قرمز آن می‌باشد.

آموزش موکتل یونانی

برای تهیه موکتل یونانی به موادی از قبیل: آب هلو (4 پیمانه)، آب پرتقال (2 پیمانه)، آب لیموی تازه (1 پیمانه)، یخ (به مقدار لازم) نیاز دارید. ابتدا تمامی آب میوه‌ها را همرا با یخ داخل مخلوط کن بریزید تا یک دست شود. سپس به لیوان مد نظر ریخته و با برگ نعنا و تکه‌های لیمو آن را تزئین کنید.