طرز تهیه قهوه ترک
27
شهریور

طرز تهیه قهوه ترک و 13 خاصیت فوق العاده قهوه را بدانیم!!!

 قهوهٔ ترک (به ترکی استانبولی: Türk kahvesi) روشی برای سرو قهوه است. دانه‌های رست شده و سپس کاملاً پودر شدهٔ قهوه در قهوه‌جوشی جوشانده و در فنجان سرو می‌شوند. دانه‌های پودر شدهٔ قهوه در فنجان می‌توانند ته‌نشین شوند میتوان برای طعم دادن به قهوه از شکر استفاده می‌شود. این شیوهٔ سرو قهوه در خاورمیانه، شمال آفریقا، قفقاز و بالکان دیده می‌شود. آیا می خواهید طرز تهیه قهوه ترک  را بدانید؟ خواص قهوه چیست؟

طرز تهیه قهوه ترک :
قهوه ترک چطوری درست میشود؟

قهوهٔ ترک یک نوشیدنی روزمره در ترکیه به حساب می‌آید، جزئی از سنت ازدواج در این کشور نیز محسوب می‌شود.

در کشور ترکیه چهار درجه از شیرینی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این چهار درجه عبارت از : ساده (بدون شکر)، آز شکرلی (کم‌شکر)، اُرتا شکرلی (شکر متوسط)، و چُک شکرلی (پرشکر).

در این اواخر، نوشیدن سنتی قهوهٔ ترک به دلیل رشد فزایندهٔ دیگر نوشیدنی‌های داغ نظیر چای، قهوهٔ سریع، و دیگر شیوه‌های نوین نوشیدن قهوه کاهش یافته‌است.

برای جوشاندن قهوه در یک محیط مدرن ، یک دستگاه گرمازا الکتریکی یا گازی مناسب است. منابع گرمازای سنتی شامل خاکه‌های نیمسوز زغال، یا یک سینی با عمق ۱۰ سانتی‌متری است که پر از شن داغ شده‌ است که امروزه استفاده از شن داغ برای تهیه قهوه ترک یک نوع نمایش و برای جذب مشتری تاثیر گذار هست.

برای درست کردن یک فنجان قهوه ترک نیاز به آب،قهوه و در صورت تمایل به شکر داریم.

1- افزایش انرژی شما با قهوه

قهوه به دلیل داشتن کافئین هوشیاری را بالا می برد و احساس خستگی را کمتر می کند.پس از نوشیدن قهوه کافئین وارد خون می شود و به سیستم اعصاب می رسد.

2 – خاصیت چربی سوزی قهوه

قهوه اثر چربی سوزی دارد و سوخت و ساز بدن را بالا می برد.کافیئن می تواند در افراد چاق به اندازه ی 10% و در افراد لاغر به اندازه ی 29% در افراد لاغر افزایش دهد.

3 – کافئین عملکرد فیزیکی را بهتر می کند

کافئین سیستم عصبی را تحریک می کند و کافئین عملکرد فیزیکی را به طور میانگین 12-11 افرایش دهد پس قبل از شروع روز یک فنجان قهوه بنوشید.

4 – در قهوه ویتامین های زیادی وجود دارد

ویتامین B2

ویتامین B5

پتاسیم و منگز

منیزیم و B3

5 – کافئین خطر دیابت نوع 2 را کاهش می دهد

احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 در افرادی که بیشترین میزان قهوه را مصرف می کنند 23 تا 50 درصد کمتر است.و نوشیدن یک فنجان قهوه روزانه خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را تا 7% کاهش می دهد.

6 – قهوه از بروز بیماری آلزایمر جلوگیری می کند

خطر ابتلا به آلزایمر در افرادی که قهوه مصرف می کنند 65% کمتر است.

7 – کافئین خطر ابتلا به بیماری پارکینسون را کاهش می دهد

مصرف قهوه کافئین دار خطر ابتلا به بیماری پارکینسون را 32 تا 60 درصد کاهش می دهد.

8 – کافئین از کبد محافظت می کند

افرادی که روزانه 4 فنجان و یا بیشتر قهوه می نوشند 80% کمتر در معرض بیماری های کبد چرب و دیابت قرار می گیرند.

9 – قهوه شادی آور و ضد افسردگیست

افرادی که روزانه 4 فنجان و یا بیشتر قهوه می نوشند 53% کمتر در معرض بیماری های کبد چرب و دیابت قرار می گیرند.

10 – قهوه جلوگیری از سرطان

ریسک ابتلا به سرطان کبد در افرادی که قهوه می نوشند 40% کمتر است و افرادی که روزانه 4 یا 5 فنجان قهوه می نوشند ریسک ایتلا به سرطان روده بزرگ کمتر است.

11 – قهوه خطر ابتلا به سکته را کاهش می دهد

افرادی که قهوه می خورند کمتر دچار بیماری قلبی می شوند اما اگر فشار خون بالا دارید در مصرف آن احتیاط کنید

12- قهوه باعث افزایش عمر می شود

به دلیل وجود خاصیتهای زیادی که در بالا نیز ذکر شد قهوه می تواند سبب افزایش عمر شود . نوشیدن قهوه به مدت 18 تا 24 سال خطر مرگ و میر را کاهش می دهد.

13 – قهوه بزرگترین منبع آنتی اکسیدان

آنتی اکسیدان نقش مهمی در کاهش ابتلا به سرطان ها دارد و اغلب افراد بیشتر از میوه سبزی از قهوه آنتی اکسیدان دریافت می کنند.

 

طرز تهیه قهوه انواع مختلف دارد که با مراجعه به آن می توانید آنها را یاد بگیرید و به کار ببرید.برای شرکت در دوره های باریستا با ما تماس بگیرید.

1 1 رای
امتیازدهی به مقاله