باریستا می‌بایست با انواع دانه‌های ‌قهوه به خوبی آشنا باشد.
۰۸
تیر

نکات باریستایی، یک باریستای خوب یک تکنسین ماهر

نکات باریستایی

ممکنه دم کردن قهوه با یک دستگاه مخصوص باعث بشه احساس کنید یک باریستا هستید. اما واقعیت اینه که پیچیدگی این شغل خیلی بیشتر از این حرفاست. یک باریستای خوب یک تکنسین ماهر است: کسی که دانش تخصصی قهوه و نکات باریستایی را درک می کند. بخوبی می داند چگونه از روش‌ها و دستگاه های مختلف عصاره‌گیری قهوه استفاده کند. و می‌تواند از علم خود برای توصیه‌های خوب به مشتریان استفاده کند.

دانش و آگاهی در مورد نکات باریستایی،شما را به یک باریستا منحصر به فرد تبدیل می کند.در این محتوا مروری خواهیم داشت بر نکات باریستایی.

علت ترش شدن قهوه چیست؟ یکی از نکات باریستایی ترش نشدن قهوه است!

شیرینی، تلخی و ترشی قهوه از جمله اولین طعم‌هایی است که از قهوه دریافت می شود.قهوه تخصصی باید ما را از طعمش شگفت زده کند. هر طعم و مزه ای اگر بیش از اندازه باشد ناراحت کننده است. تلخی و ترشی دو روی سکه‌ی قهوه هستند. که اگر در حد تعادل نباشند ما را از قهوه زده می کنند.

ترشی یا شاید بتوان گفت اسیدیتی در قهوه بسیار پیچیده است. از جمله طعم های اسیدی و ترش که در قهوه یافت می شوند. می توان به اسیدهای میوه ای اشاره کرد.

در واقع اسید ها در قهوه باعث بروز پیچیدگی های طعمی در فنجان شما می شوند. و بدون آنها شما قهوه ای بدون طعم و بو که در اصطلاح “فلت” می گویند خواهید داشت.

یک فرد باریستا بدون داشتن دستگاه اسپرسو ساز نمی‌تواند قهوه‌ای با کیفیت مناسب به دست مشتری خود بدهد.
یک فرد باریستا بدون داشتن دستگاه اسپرسو ساز نمی‌تواند قهوه‌ای با کیفیت مناسب به دست مشتری خود بدهد.

چرا قهوه کف نمی کند؟

در نکات باریستایی کف قهوه ترک ، یعنی این که شما بلد هستید قهوه تان را درست دم کنید. اگر قهوه ترک را درست دم نکنید ، بهترین قهوه ی دنیا را هم که به شما بسپارند ، فقط حیف و میلش می کنید. درست کردن قهوه ترکی که کف دار باشد و بویش تا سرکوچه بپیچد ، آن قدرها هم سخت نیست. به شرط اینکه نکات باریستایی را بلد باشید.چگونه قهوه کف دار درست کنیم؟

اولین نکته اینکه در هنگام تهیه قهوه،حتما قهوه با کیفیت انتخاب کنید. دوم..حرارتی که برا دم کردن قهوه استفاده میکنید باید کم باشد و هر موقع قهوه به نقطه جوش برسد از روی حرارت بر میدارید کمتر از ۵ دقیقه صبر میکنید افت دما پیدا کند دوباره آن را روی شعله بگذارید،3 بار این کار را انجام دهید.

تا قهوه جوش امد کمی کف کرد شعله رو خاموش میکنید حدود ۲ دقیقه صبر میکنید بعد داخل فنجون میریزی و نوش جان.

دلیل آبکی شدن اسپرسو چیست؟

در نکات باریستایی عصاره‌گیری اسپرسو طیف وسیعی از مهارت‌های فنی را می‌طلبد. مهارت در تمپ‌کردن غالباً نادیده گرفته‌شده است، اما برای یک عصاره‌گیری خوب بسیار حیاتی است. (خوشبختانه تسلط بر این مهارت نسبتاً ساده است.) همچنین درباره نقش توزیع قهوه در بسکت پرتافیلتر قبل از تمپ‌کردن، بحث‌های زیادی وجود دارد.

زمانی که اسپرسو بیش از حد سریع خارج می شود، می تواند باعث شود که قهوه بر روی خود فاقد یا دارای میزان کرما بوده و بیش از حد آبکی باشد.باید ببینید که آیا فاصله بین ذرات قهوه آسیاب شده بیش از حد زیاد است.

آب نباید در هنگام عبور از صافی نشت کند زیرا این مسئله باعث می‌شود قهوه آبکی شود و طعم آن را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

در دوره های آموزش باریستا آکادمی ما نکات باریستایی را به صورت عملی و کامل می آموزید. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.