اصطلاحات قهوه را یاد بگیریم…

اصطلاحات قهوه

دوست دارید با برخی اصطلاحات قهوه آشنا شوید؟البته اصلاحات این مقاله جامع نیست، در اینجا فهرست مختصری از اصطلاحات قهوه و تعاریف کلیدی وجود دارد که ممکن است به شما کمک کند احساس کنید یک حرفه ای در این زمینه هستید و یا شاید آنها را شنیده باشید.آموزش قهوه و نوشیدن یک قهوه خوب، که اغلب به عنوان درخشندگی یا سرزندگی شناخته می شود جنبه های مختلفی دارد.

AEROPRESS دستگاهی برای دم کردن قهوه است. قهوه به مدت 10 تا 50 ثانیه خیسانده می شود (بسته به آسیاب) و سپس با فشار دادن پیستون از طریق لوله، از فیلتر عبور می کند.آموزش قهوه با موکاپات هم روشی برای تهیه قهوه است.

آفوگاتو AFFOGATO

بستنی AFFOGATO (به طور سنتی وانیلی) با یک شات اسپرسو سرو می شود.

روست آمریکایی که به عنوان «روست شهری» نیز شناخته می‌شود، دانه‌های قهوه‌ای ​​هستند و طعم، اسیدیته و ویژگی‌های متنوعی را ارائه می‌دهند.در ایالات متحده سبک برشته بیشتر مورد توجه و ترجیح مردم است.

آمریکانو AMERICANO

AMERICANO اسپرسویی که با آب بسیار داغ بریده می شود تا فنجانی به اندازه آمریکایی پر شود.

عربیکا ARABICA

ARABICA اولین گونه کشت شده درخت قهوه (Coffea arabica)،عربیکا 70 درصد قهوه جهان را تشکیل می دهد و از نظر کیفیت فنجانی به طرز چشمگیری نسبت به سایر گونه های قهوه برتری دارد.

AROMA بویی که از قهوه تازه آسیاب شده (عطر خشک) و قهوه تازه دم خارج می شود.

BARISTA اصطلاح ایتالیایی برای اپراتور ماهر و با تجربه اسپرسوبار.

BATCH ROASTER دستگاهی که مقدار یا دسته ای قهوه را در یک زمان برشته می کند.

BLADE GRINDER دستگاهی که از تیغه ای پروانه مانند برای آسیاب قهوه استفاده می کند.

BLAND طعم ضعیفی که اغلب در قهوه های روبوستای کم رشد یافت می شود. همچنین به دلیل استخراج کم هنگام استفاده از قهوه بسیار کم یا آسیاب بسیار درشت ایجاد می شود.

BLEND مخلوطی از دو یا چند قهوه تک منشا.

BOURBON یک گونه گیاه شناسی میراثی از Coffea arabica، در جزیره بوربون، رئونیون کنونی، کشف شد و محصول نسبتاً کمی دارد، اما به دلیل کیفیت آن ارزشمند است.

BRINY احساس شوری ناشی از گرمای بیش از حد زمانی که قهوه برای مدت طولانی پس از دم کردن روی وسیله گرم کننده باقی مانده است.

BURR GRINDER آسیاب قهوه با دو دیسک خرد کن ، به دلیل دقت آن بر آسیاب تیغه ای ترجیح داده می شود.

CAFÉ AU LAIT نوشیدنی قهوه ای که یک سوم قهوه دم کرده قطره ای با دو سوم شیر داغ و کف کرده ترکیب می شود.

کافئین ترکیبی بی بو و تلخ که مسئول اثرات محرک قهوه است.

کاپوچینو یک نوشیدنی اسپرسو است که با یک شات اسپرسو که روی آن شیر بخار پز و کف ایجاد می شود.

CHEMEX قهوه ساز کلاسیک ساعت شنی به شکل فیلتر. فیلترهای Chemex از فیلترهای کاغذی دیگر متراکم تر هستند و بسیاری بر این باورند که این باعث ایجاد یک فنجان قهوه شیرین تر و متعادل می شود.

CLEAN اصطلاحی است که برای توصیف قهوه بدون عیب قابل تشخیص در طعم آن استفاده می شود.

قطره چکان قهوه مخروطی فیلتر با درپوش به قهوه اجازه می دهد تا قبل از چکه کردن برای استخراج طعم بیشتر، خیس بخورد.

CLOVER BREWER یک دستگاه آبجوسازی تک فنجانی با تکنولوژی بالا و پیشرفته.

CORTADO از اصطلاحات قهوه است که اسپانیایی برای یک اسپرسو که روی آن مقدار کمی شیر بخارپز شده صاف شده است.

CREMA فوم ضخیم و کاراملی رنگی که سطح اسپرسو را می پوشاند.

CUPPING فرآیندی که توسط متخصصان برای نمونه‌برداری و ارزیابی قهوه استفاده می‌شود. قهوه آسیاب شده در فنجان ها ریخته می شود، آب روی تفاله ها ریخته می شود و مایع مزه دار می شود.

قهوه بدون کافئین که حداقل 97 درصد از کافئین آن حذف شده باشد، به عنوان قهوه بدون کافئین طبقه بندی می شود.

گاز زدایی فرآیندی طبیعی است که در آن قهوه‌ای که تازه برشته شده است، سه برابر حجم خود به‌عنوان گاز دی‌اکسید کربن آزاد می‌کند و از قهوه در برابر بیات شدن اکسیژن برای چند روز محافظت می‌کند.

DOPPIO یک اسپرسو دوتایی.

دستگاه فنری DOSER بر روی آسیاب های تخصصی اسپرسو که وعده های تکی قهوه آسیاب شده را تولید می کند.

روش قطره ای دم کردن که به آب گرم اجازه می دهد در بستر قهوه آسیاب شده ته نشین شود.

خاکی بودن یک ویژگی در زمینه طعمی است که عمدتاً در قهوه های سوماترا و سولاوسی یافت می شود که در آن قهوه مرطوب در طول خشک شدن با زمین تماس پیدا کرده است.

اسپرسو روست یکی از اصطلاحات قهوه است که به قهوه‌ای تیره یا متوسط ​​برشته می‌شود که در آن اسیدیته کاهش می‌یابد و طعم‌های تلخ و شیرین دارد.

اسپرسو یک روش دم کردن است که در آن آب گرم تحت فشار از طریق یک بستر فشرده از قهوه ریز آسیاب شده عبور می کند. معمولا کمتر از 2 اونس اسپرسو تولید می شود.

روش فیلتر هر روشی که در آن آب از بستر قهوه آسیاب شده فیلتر می شود. همچنین دم‌آورهایی  که با روش قطره‌ای  با استفاده از فیلتر کاغذی برای جدا کردن تفاله‌های قهوه است.

FINISH تجربه حسی قهوه درست زمانی که قهوه نوشیده می شود.

اسپرسو سفید مسطح با شیر صاف و بخارپز شده روی آن.

طعم همان چیزی است که تجربه حسی قهوه را پس از توصیف اسیدیته، بدن و عطر آن متمایز می کند.

FRENCH PRESS که به عنوان دیگ پرس یا دیگ پیستون نیز شناخته می شود، تفاله قهوه با آب خیس می شود. یک صفحه صافی به سمت پایین فشار داده می شود تا قهوه دم شده را از تفاله های مصرف شده جدا کند.

اصطلاح قهوه سبز برای دانه های قهوه بو داده نشده استفاده می شود.

دانه قهوه سفت که در ارتفاعات 4000 تا 4500 پا رشد می کند. ارتفاعات بالاتر و دماهای پایین تر میوه ای با رشد کندتر و دانه سخت تر تولید می کند.

قهوه عربیکا با رشد بالا که در ارتفاعات 3000 فوتی و بالاتر رشد می‌کند، عموماً از نظر طعم و مزه نسبت به قهوه‌ای که در پایین شیب کشت می‌شود، برتر است.

HULLING برداشتن پوست دانه قهوه که پوسته نامیده می شود، درست قبل از دسته بندی.

قهوه برشته ایتالیایی معمولاً به رنگ قهوه ای تیره برشته می شود و طعمی غنی و تلخ دارد، اما ممکن است رنگ آن تقریباً سیاه و طعم آن تقریباً سوخته باشد.

LATTE یک وعده اسپرسو همراه با تقریباً سه برابر شیر بخار پز شده با کف.

ماکیاتو یک وعده اسپرسو “لکه شده” یا با مقدار کمی شیر داغ و کف کرده.

خشک کردن با ماشین بعد از اینکه دانه های قهوه از بین رفت، آنها را در ماشین هایی خشک می کنند. گزینه دیگر خشک کردن دانه قهوه در پاسیوهای باز است.

MICRO LOT قهوه از یک مزرعه منفرد یا از قسمت خاصی از مزرعه قهوه.

اسپرسو MOCHA همراه با شربت شکلات و شیر بخار پز.

قهوه MONSOOND قهوه فرآوری شده خشک و تک منشا از هند که به طور عمدی در معرض بادهای موسمی در انبارهای باز با هدف افزایش حجم و کاهش اسیدیته قرار گرفته می گیرد.

New CROP قهوه بلافاصله پس از برداشت، زمانی که دانه‌ها تازه‌ترین و درخشان‌ترین هستند، برشته می‌شوند.

قهوه ارگانیک قهوه‌ای که توسط شخص ثالث تأیید شده است و بدون استفاده از آفت‌کش‌ها  یا مواد شیمیایی مشابه رشد و فرآوری شده است.

PEABERRY یک دانه کوچک و گرد است و زمانی تشکیل می شود که به جای دو دانه معمولی، فقط یک دانه در قلب میوه قهوه ایجاد می شود.

PISTON MACHINE یک دستگاه اسپرسوساز که از پیستونی استفاده می کند که توسط یک اهرم کار می کند تا آب دم آوری را با فشار بالا از طریق بستر فشرده قهوه آسیاب شده وارد کند.

PORTAFILTER در دم کردن اسپرسو، یک جسم فلزی با دسته پلاستیکی که فیلتر قهوه را نگه می دارد.

POUR-OVER COFFEE روشی از قهوه قطره ای که در آن آب به صورت جریانی نازک، ثابت و آهسته روی مخروط فیلتر پر از قهوه آسیاب شده ریخته می شود. دم کردن یک فنجان قهوه به سه دقیقه زمان نیاز دارد.

PULL شات های اسپرسو “کشیده” هستند. این یکی از اصطلاحات قهوه از زمانی است که ماشین‌ها فقط با اهرم کار می‌کردند. یک کشش یک شات یا دو شات اسپرسو تولید می کند.

PULPING فرآیند از بین بردن بیرونی ترین پوست قهوه یا میوه.

PUMP MACHINE یک دستگاه اسپرسوساز است که از یک پمپ برای وارد کردن آب دم کرده با فشار بالا در بستر فشرده قهوه آسیاب شده استفاده می کند.

QUAKERS دانه های قهوه معیوبی که به درستی برشته نمی شوند و رنگ پریده باقی می مانند.

REDEYE یک فنجان قهوه دم کرده با اسپرسو.

اسپرسو RISTRETTO برای نوشیدنی غلیظ تر، حاوی آب کمتر.

دانه سبز ROAST نامناسب را حرارت می دهند تا طعم هایی ایجاد کنند که در حین دم کردن استخراج می شوند.

ROBUSTA یک درخت قهوه با رشد کم و با بازده بالا، قهوه ای پر بدن اما ملایم با کیفیت پایین تر و کافئین بالاتری نسبت به عربیکا تولید می کند. در مخلوط های ارزان قیمت و قهوه فوری استفاده می شود.

قهوه فصلی دانه‌های قهوه در زمان‌های مختلف سال در مناطق مختلف می‌رسند و از روست‌کننده‌های مخصوص قهوه و در قهوه‌خانه‌ها برای زمان‌های محدود در دسترس هستند.

SHADE GROWN قهوه در زیر سایه بان درختان بومی رشد می کند که نیاز به آفت کش را کاهش می دهد زیرا پرندگان به عنوان عوامل طبیعی کنترل حشرات عمل می کنند.

شات یک وعده اسپرسو، معمولاً 1 تا 2 اونس.

پوست نقره ای نازک ترین و درونی ترین پوست میوه قهوه که به دانه های قهوه خشک می چسبد تا زمانی که صیقل داده شود یا در حین برشته شدن شناور شود و به چیزی تبدیل شود که به آن کاه می گویند.

قهوه تک منشا قهوه مخلوط نشده از یک کشور، منطقه و محصول واحد.

مرتب سازی دانه پس از خشک شدن، پوست کنده شده و در آسیاب دسته بندی می شوند. بهترین قهوه ها بر اساس: اندازه برای برشته شدن، چگالی (هرچه متراکم تر، طعم دارتر) و نقص ها طبقه بندی می شوند.

ASSOC قهوه تخصصی. OF AMERICA (SCAA) انجمن مهم و تأثیرگذار برشته‌کنندگان قهوه، عمده‌فروشان، خرده‌فروشان، واردکنندگان و تولیدکنندگان.

SPECIALTY COFFEE قهوه تخصصی با کیفیت مواد خام خود متمایز است و 10٪ از کل قهوه تولید شده در سراسر جهان را تشکیل می دهد. از این مقدار، تنها 1-2 درصد واجد شرایط فوق العاده هستند.

SRICTLY HARD BEAN بالاترین درجه بر اساس ارتفاع در حال رشد در برخی از کشورهای آمریکای مرکزی است.

تامپر (TAMPER) در دم کردن اسپرسو، وسیله ای کوچک و شبیه به داتل با انتهای گرد و صاف برای پخش و فشرده کردن قهوه آسیاب شده در داخل سبد فیلتر استفاده می شود.

TERROIR (tare – wahr) از واژه فرانسوی «terre» به معنای زمین، به تأثیر جغرافیا، زمین شناسی و آب و هوا بر کیفیت طعم منحصر به فرد قهوه اشاره دارد.

TRIFECTA یک قهوه ساز تک فنجانی با تکنولوژی بالا که اخیراً در بازار معرفی شده است.

TYPICA یک گونه گیاه شناسی از Coffea Arabia، var.

تایپیکا یکی از قدیمی ترین و سنتی ترین انواع قهوه است. برخی از بهترین قهوه های آمریکای لاتین از استاک تایپیکا هستند.

VARIETAL از اصطلاحات قهوه برای توصیف یک گونه گیاهی غالب از درخت قهوه، مانند var. بوربن یا var. تایپیکا اغلب به اشتباه در دنیای قهوه به عنوان نشان دهنده منشاء استفاده می شود.

خصیصه انواع یک اصطلاح مزه یا فنجان برای توصیف ویژگی های مثبتی است که یک قهوه را از قهوه های کشت شده در مناطق دیگر متمایز می کند و نشان دهنده “طعم مکان” در فنجان است.

دبلیو

قهوه فرآوری شده مرطوب/شسته شده این فرآیند در حالی که میوه قهوه هنوز تازه است، پوست و پالپ دانه را از بین می برد. اکثر قهوه های دنیا به این روش فرآوری می شوند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها