تفاوت قهوه ترک و اسپرسو

تفاوت قهوه ترک و اسپرسو

قهوه ترک و اسپرسو هر دو نوشیدنی های قهوه غلیظی هستند که با استفاده از روش خاصی دم می شوند، اما تفاوت قهوه ترک و اسپرسو  از چند جهت:

تفاوت قهوه ترک و اسپرسو در دم کردن

قهوه ترک به طور سنتی از جوشاندن دانه های ریز آسیاب قهوه در یک دیگ کوچک مسی یا برنجی تهیه می شود. قهوه چندین بار جوشانده می شود تا بافتی غلیظ و کف آلود ایجاد شود. از سوی دیگر، اسپرسو با فشار زیاد آب داغ از طریق دانه های ریز آسیاب قهوه به دست می آید و در نتیجه قهوه ای صاف و غلیظ به دست می آید.

اندازه آسیاب

قهوه ترک به آسیاب بسیار ریز و تقریباً پودر مانند نیاز دارد، در حالی که اسپرسو به آسیاب کمی درشت تر نیاز دارد. آسیاب ریزتر قهوه ترک اجازه می دهد تا آن را بدون ریزش ته ته آن در قهوه جوشانده کنید.

سطح روست

قهوه ترک معمولاً با استفاده از دانه های قهوه روست متوسط یا روشن تهیه می شود، در حالی که اسپرسو اغلب با دانه های روست تیره تر تهیه می شود.

اندازه سرو

قهوه ترک معمولا در فنجان های کوچک سرو می شود، در حالی که اسپرسو در فنجان های کوچکتر یا لیوان های شات سرو می شود.

مشخصات طعم

قهوه ترک دارای مشخصات طعم منحصر به فردی است که غنی و کمی تلخ است و بافتی غلیظ و خامه ای دارد. از طرف دیگر اسپرسو دارای طعمی ملایم و شدید با لایه ای از کف روی آن است.

به طور خلاصه، در حالی که قهوه ترک و اسپرسو هر دو نوشیدنی قهوه غلیظ هستند، اما در روش دم کردن، اندازه آسیاب، سطح روست، اندازه سروینگ و مشخصات طعم متفاوت هستند.

تفاوت طعم قهوه ترک با قهوه اسپرسو

Ibrik یا Cezve: قهوه جوش سنتی ترکیه ایبریک یا cezve نام دارد. این یک ظرف کوچک مسی یا برنجی با دسته بلند است که برای گرم کردن آب و دم کردن قهوه استفاده می شود.

آسیاب قهوه ترک: قهوه ترک به طور سنتی با دانه های قهوه آسیاب بسیار ریز تهیه می شود. آسیاب قهوه ترک یک آسیاب دستی است که آسیاب بسیار ریز و مناسب برای قهوه ترک تولید می کند.

تفاوت طعم قهوه ترک با قهوه اسپرسو

قهوه ترک و قهوه اسپرسو دو روش متمایز تهیه قهوه با مشخصات طعم متفاوت هستند. در اینجا چند تفاوت اصلی در طعم این دو نوع قهوه وجود دارد:

قهوه ترک

  • قوی و پررنگ: قهوه ترک به خاطر طعم قوی و پررنگش معروف است که با دم کردن دانه های ریز آسیاب قهوه با آب داغ به دست می آید.
  • عطر شدید: قهوه ترک عطری متمایز دارد که با انواع دیگر قهوه متفاوت است. این عطر اغلب به عنوان عطری غنی و خاکی، همراه با نت های ادویه توصیف می شود.
  • غلیظ و خامه ای: قهوه ترک به دلیل طرز تهیه، بافت غلیظ و کرمی دارد. قهوه با تفاله های قهوه دم می شود و بدون فیلتر سرو می شود که بافت منحصر به فردی به آن می دهد.

قهوه اسپرسو

  • غنی و قوی: قهوه اسپرسو به دلیل طعم غنی و قوی خود معروف است که با عبور آب داغ از طریق قهوه ریز با فشار بالا به دست می آید.
  • معطر: اسپرسو دارای رایحه ای قوی و متمایز است که اغلب به صورت آجیلی، شکلاتی یا میوه ای توصیف می شود.
  • یکدست و مخملی: اسپرسو به دلیل کرمی که لایه ای از کف است که در هنگام دم کردن روی قهوه تشکیل می شود، بافتی صاف و مخملی دارد.

به طور کلی، قهوه ترک طعمی قوی و جسورانه با عطر و بافت منحصر به فرد دارد، در حالی که قهوه اسپرسو غنی و قوی با بافتی صاف و مخملی و عطری متمایز است. هر دو نوع قهوه نیاز به توجه دقیق به فرآیند دم کردن برای دستیابی به طعم مطلوب دارند.

تفاوت سرو قهوه ترک و قهوه اسپرسو

سبک سرو: قهوه ترک به طور سنتی در یک فنجان کوچک و بدون دسته به نام “فینکن” همراه با یک لیوان آب سرد سرو می شود و اغلب با یک خوراکی شیرین همراه است. قهوه اسپرسو معمولاً در یک فنجان کوچک یا لیوان شات، سرو می شود.

محتوای کافئین: قهوه ترک معمولاً با نسبت قهوه به آب بالاتری نسبت به قهوه اسپرسو دم می‌شود که منجر به محتوای کافئین بالاتر در هر وعده می‌شود.

به طور خلاصه، در حالی که هر دو قهوه ترک و قهوه اسپرسو نوشیدنی های قهوه قوی، پررنگ و پر بدن هستند. اما از نظر آماده سازی، طعم، سبک سرو و محتوای کافئین متفاوت هستند.

خلاصه تفاوت قهوه ترک و قهوه اسپرسو

قهوه ترک و قهوه اسپرسو در روش تهیه، طعم، سبک سرو و محتوای کافئین متفاوت هستند. قهوه ترک از جوشاندن دانه‌های قهوه ریز آسیاب شده در آب بدون فیلتر کردن به دست می‌آید. و در نتیجه طعمی غنی و کامل با بافتی غلیظ ایجاد می‌کند. به طور سنتی در یک فنجان کوچک و بدون دسته با یک لیوان آب و یک خوراکی شیرین سرو می شود. از طرف دیگر، قهوه اسپرسو با فشار آب داغ به دانه های ریز قهوه با استفاده از دستگاه درست می شود. این منجر به طعمی غلیظ با طعمی پررنگ و یک لایه کرم روی آن می شود. معمولاً در یک فنجان کوچک یا لیوان شات، اغلب با یک طرف آب گازدار سرو می شود. قهوه ترک معمولاً با نسبت قهوه به آب بالاتر دم می‌شود. و در نتیجه محتوای کافئین بیشتری در هر وعده نسبت به قهوه اسپرسو دارد.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها