جیگر و متد اندازه گیری
21
بهمن

جیگر و متد اندازه گیری | انواع جیگر را بشناسیم…

مقدمه

یکی از وسایلی که بیش از یک قرن است در بار ها مورد استفاده قرار می گیرد جیگر نام دارد.انواع جیگر و متد اندازه گیری آن از اهمیت بسیار بالایی در ساخت نوشیدنی های متنوع برخوردار است.در واقع کار این وسیله حفظ تعادل در ساختار نوشیدنی است و از بهم خوردن تعادل آن جلوگیری می کند.

بسیاری از بارتندر های حرفه ای برای افزایش سرعت عمل خود،دیگر از جیگر استفاده نمی کند. و آن را کنار گذاشته اند.آن ها برای بالا رفتن سرعت عمل خود از فیری پورینگ یا ریزش آزاد استفاده می کنند.

سبک ها و تحولات جیگر و متد اندازه گیری:

جیگر تنها وسیله بار است که می تواند. به صورت های مختلف مورد استفاده قرار بگیرد،اگر مقدار قابل قبولی مایع را درون خود جای دهد. و همچنین قابلیت ریزش آسان داشته باشد. به هر شکلی می تواند طراحی شود.برای این وسیله طراحی های مختلف و لوکسی ارائه شده است.اما این وسیله تنها سه سبک غالب دارد که در هر سه،دو طرف آن قابل استفاده می باشد.

یکی از پر استفاده ترین انواع جیگر،مدل ساعت شنی است

 

یکی از رایج ترین انواع جیگر در دنیا،مدل مخروطی آن است و به راحتی نیز قابل تشخیص می باشد.در نگاه اول استفاده از این جیگر سخت به نظر می رسد،اما هنگامی که از آن استفاده می کنید متوجه می شوید که سرازیر کردن مایع در این سبک بسیار راحت تر از مدل های دیگر می باشد.این مدل به ندرت دارای لبه می باشد.

 

یکی از رایج ترین مدل های جیگر،مدل مخروطی آن است
یکی از رایج ترین مدل های جیگر،مدل مخروطی آن است

جیگر ژاپنی:

جیگر و متد اندازه گیری نوع ژاپنی هم دارد.این مدل از جیگر بلندتر و باریک تر از نوع ساعت شنی می باشد و از این مدل نیز بسیار حرفه ای تر است.احتمال سرریز شدن مایع و یا ریختن آن نیز کمتر است،در این نوع جیگر معمولا علامت های اندازه گیری نیز وجود دارد.

 

جیگر ژاپنی بسیار حرفه ای تر از مدل های دیگر می باشد
جیگر ژاپنی بسیار حرفه ای تر از مدل های دیگر می باشد

مدل ناقوسی یا زنگوله ای چه نوع مدلی است؟

این مدل از جیگر ها مانند مدل ساعت شنی می باشند اما از این مدل کمی کوچک تر است،بخش اندازه گیری آن ها که مایعات درون آن ریخته می شود،به شکل جام یا زنگوله است و به همین دلیل به آن ها مدل زنگوله ای می گویند.این جیگر ها معمولا دارای لبه می باشند که باعث می شود مایع کمتری از آن سرریز شود.

در خریدن جیگر موارد مهمی وجود دارد که حتما باید به آن ها توجه کرد.

سایز اندازه گیری:

در بیشتر موارد جیگر و متد اندازه گیری در یک طرف مقدار یک اوز و در طرف دیگر مقدار یکونیم اوز،مایع گنجایش دارند.به طور کلی با توجه به تنوع در اندازه های جیگر در بازار،در تمامی جیگر ها یک طرف نیم اوز از طرف دیگر کمتر است.

وزن:


در اکثر مواقع ابزار ها باید وزن کمی داشته باشند تا در هنگام استفاده از آن ها احساس بهتری به ما دست بدهد.جیگر های ساعت شنی بسیار سبک هستند،این درحالی است که مدل ژاپنی و به خصوص زنگوله ای وزن بسیار بالایی دارد.

موارد استفاده از انواع جیگر :

قوانین استفاده از انواع جیگر در هر باری متفاوت است.در بعضی از بار ها استفاده از جیگر الزامی می باشد.اما در بسیاری از بار ها نیز بارتندر ها مجاز به ساخت نوشیدنی به روش فیری پور هستند.معمولا از این ابزار ها برای ساخت نوشیدنی هایی استفاده می شود. که یا مواد اولیه آن ها گران قیمت است.یا اندازه مواد در ساخت آن ها بسیار مهم می باشد.اما به طور کلی در بار هایی که به صورت حرفه ای و تخصصی نوشیدنی سرو می شود،استفاده از جیگر ضروری است.

جیگر ها روش استفاده آسانی دارند و این روش استفاده در تمامی آن ها یکسان است.اما استفاده از آن ها به کمی تمرین نیاز دارد.

برای استفاده از جیگر،آن را با دو انگشت وسط خود بگیرید به طوری که کف دست شما رو به پایین باشد.

با استفاده از دست دیگر خود،جیگر را با مایع پر کنید.سخت ترین قسمت کار اینجاست.باید دقت داشته باشید. که از جیگر چیزی روی زمین نریزد.اگر مقدار مایعی که می خواهید داخل جیگر بریزید. دقیقا هم اندازه گنجایش جیگر است،پیشنهاد می شود. که جیگر را در بالای ظرف مورد نظر نگه ندارید.اما اگر مقدارا مایع از اندازه جیگر بیشتر است.آن را در بالای ظرف گرفته تا با سرریز شدن،مایع درون ظرف بریزد و مقدار مورد نظر به دست آید.

هنگامی که جیگر پر شد،انگشتتان را در نزدیکی لیوان و یا شیکر بگیرید. و به سمت پایین خم کنید.در همین حین جیگر را به سمت بالا ببرید تا مایع درون ظرف قرار یگیرد.

نکته:اگر برای درست کردن نوشیدنی از یک جیگر استفاده می کنید.بهتر است بعد از هر مرتبه استفاده،جیگر را به صورت کامل شستوشو دهید.