ریسترتو(Ristretto)یک شات اسپرسو شیرین و قوی است.!

ریسترتو

آیا شما عاشق یک شات اسپرسو هستید؟ پس احتمالاً با ریسترتو Ristretto آشنایید! این شات کوچک خوشمزه باعث می شود طعم شیرین تر و غنی تر از استاندارد آن داشته باشد. زمانی که به دنبال چیزی متفاوت هستید یا کمی طعم نوشیدنی اسپرسو خود را تغییر می دهید، این یک راه عالی برای ترکیب کلاسیک است.

تفاوت دقیق بین ریسترتو و اسپرسو چیست؟

در اینجا آنچه باید بدانید، و نحوه ساخت یک شات ریسترتو در خانه را برای شما جمع آوری کرده ایم!

ریسترتو چیست؟

Ristretto یک شات اسپرسو کوچک است. از همان مقدار قهوه استفاده می شود، اما در 15 تا 20 ثانیه به جای 25 تا 30 ثانیه درست می شود. این زمان استخراج کوتاه تر، طعم ریسترتو را شیرین تر و شدیدتر از شات اسپرسو معمولی می کند.

شما می توانید ristretto را در کافی شاپ نیز سفارش دهید! می‌توانید برای جایگزینی اسپرسو در هر یک از نوشیدنی‌های اسپرسو، مانند لاته، ماکیاتو، آمریکانو، لاته سرد و غیره، یک شات ریسترتو درخواست کنید.

تفاوت لانگ شات و ریسترتو

متضاد ristretto چیست؟ لانگ شات یا لونگو! در ایتالیایی به معنای طولانی،در لانگو همان مقدار اسپرسو را به عنوان یک شات معمولی استفاده می شود، اما در 35 تا 40 ثانیه آماده می شود. استخراج طولانی تر باعث می شود طعم آن کمی کمتر اما تلخ تر شود.

کدامیک بهتر است؟ به نظر ما، Ristretto پادشاه است! طعم شیرین و غنی آن هر روز بر لانگوی تلخ غلبه می کند. (اما این فقط نظر ما است.)

چگونه یک شات ristretto درست کنیم؟

آن را در خانه با دستگاه اسپرسوساز درست کنید

عطر و طعم شدید یک شات ریسترتو را دوست دارید؟ می توانید آن را در خانه درست کنید، اما به وسایل خاصی نیاز دارید. در واقع، هیچ راهی برای تهیه قهوه ریسترتو بدون دستگاه اسپرسوساز وجود ندارد.

شما به یک دستگاه اسپرسوساز عالی نیاز دارید.

قهوه مورد استفاده: بو داده اسپرسو
با یک قهوه رست اسپرسو برای یک ristretto شروع کنید: رست برای بدست آوردن طعم مناسب تیره و تلخ به یک شات اسپرسو مهم است. برخی از مارک های قهوه اسپرسو که ما توصیه می کنیم، Illy، Starbucks یا Intelligentsia هستند.

طرز تهیه با ریسترتو دستگاه اسپرسوساز

قهوه را آسیاب کنید: از قهوه اسپرسو روست استفاده کنید، حدود 9 گرم برای یک شات ریسترتو و 18 گرم برای یک شات دوبل. قهوه را آنقدر آسیاب کنید که خیلی خوب آسیاب شود. روست ها و مارک های مختلف دانه به آسیاب متفاوتی برای دستگاه شما نیاز دارند. ممکن است لازم باشد چند بار آزمایشی انجام دهید تا آن را به درستی شماره گیری کنید.
تفاله های قهوه را بسته بندی کنید: تفاله قهوه را به سبد اسپرسو (پورتافیلتر) اضافه کنید تا زمانی که روی آن کمی پر شود. از تامپر استفاده کنید تا آن ها را به طور یکنواخت به داخل پورتافیلتر فشار دهید، و خیلی محکم فشار دهید تا کاملاً تمپ شود. پورتافیلتر را قبل از کوبیدن روی یک حوله تا شده قرار دهید، یا بهترین ابزار یک جعبه ضربه ای برای تمپ استفاده شده است. مهم است که تفاله های قهوه تا حد امکان صاف و یکدست باشد تا بهترین شات ریسترتو را دریافت کنید.

تمپ کردن قهوه

در شات بریزید: پورتافیلتر را در دستگاه اسپرسوساز قرار دهید و دکمه را فشار دهید تا شات با استفاده از حالت دستی کشیده شود. اطمینان حاصل کنید که 15 تا 20 ثانیه طول می کشد، و در نتیجه 1 ½ اونس قهوه برای یک ریسترتو دوتایی با کرم کاراملی رنگ (در مقایسه با 25 تا 30 ثانیه برای دوبل شات اسپرسو استاندارد) حاصل می شود.
و تمام! از شات ristretto به زیبایی غنی و معطر خود لذت ببرید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها