فلت وایت
25
دی

فلت وایت تازه واردی است که …

فلت وایت تازه واردی است که تنها در چند سال اخیر راه خود را به دنیای قهوه باز کرده است. برخلاف کاپوچینو یا لاته که دوستان ثابت ذائقه ما هستند، این نوع قهوه در خانه ها و کافی شاپ های ما نسبتاً جدید است، اما فلت وایت چیست؟

fat white چیست؟

فلت وایت ترکیبی از شیر میکرو فوم شده است که روی یک یا دو شات اسپرسو ریخته می شود. این میکروفوم شیر بخار پز شده با هوا است تا بافتی صاف و مخملی و طعم خامه ای ایجاد کند. ریختن و بخارپز کردن دقیق میکروفوم برای ایجاد یک سفید مسطح ضروری است.

فوم گیری شیر با 3 روش عالی 

قهوه فلت وایت از چه درست می شود؟

منشا فلت وایت باعث ایجاد بحث های زیادی در همه جا شده است. استرالیا و نیوزلند هر دو ادعا می کنند که فلت وایت را در دهه 1980 اختراع کرده اند. پاسخ هنوز نامشخص است و به احتمال زیاد این نوشیدنی در هر دو کشور تکامل یافته است. اینکه چه چیزی این نوشیدنی را ایجاد می کند بستگی زیادی به این دارد که قهوه خود را از کجا تهیه می کنید و همچنین تخصص هر باریستا. باریستاها شیرهای خود را به روش های مختلف سرو می کنند، غلیظ، کف آلود. 

تفاوت فلت وایت با لاته چیست؟

اکنون می دانیم که فلت وایت چیست، تفاوت آن با لاته چیست؟ در حالی که یک قهوه فلت وایت و یک لاته هر دو نوشیدنی های مبتنی بر اسپرسو هستند، در واقع کاملاً متفاوت هستند. قابل توجه ترین تفاوت اندازه آنها است. اندازه ایده آل برای یک لیوان ، یک فنجان 160-165 میلی لیتری است که بسیار کوچکتر از اندازه لیوانی است که معمولاً برای لاته و کاپوچینو استفاده می شود. این بر نسبت قهوه به شیر تأثیر می گذارد که به طور طبیعی بر طعم تأثیر دارد. از آنجایی که این نوشیدنی فشرده تری است، نسبت قهوه به شیر بسیار بیشتر از لاته است. اسپرسو در یک قهوه سفید صاف قوی تر از قهوه موجو در لاته است، حتی اگر همان مقدار استفاده شود. لاته اسپرسو را رقیق می کند.

طرز تهیه فلت وایت

یک اسپرسو دابل را در یک فنجان یا لیوان بریزید.
شیر را تا دمای 55 تا 62 درجه سانتی گراد بخارپز کنید. یاد بگیرید وقتی پارچ را در دست دارید دمای مناسب را در دستان خود احساس کنید یا از دماسنج برای اندازه گیری دمای شیر استفاده کنید.
برای اینکه شیر مخملی و صاف شود و حباب های آن پخش شود، به پارچ ضربه بزنید و شیر را به آرامی دور پارچ بچرخانید.
یک الگوی لاته آرت روی سطح سفید صاف درست کنید.
فلت وایت یک پایه عالی برای سایر نوشیدنی های قهوه اسپرسو مانند Baileys Flat White و برای latte art است. برای الهام گرفتن، مقاله ما در مورد آموزش لاته آرت را بخوانید.

طرز تهیه لاته

در حالی که بسیاری موافق هستند که درست کردن اسپرسو خوب یک هنر است، هنر لاته به الگوهای ساخته شده در نوشیدنی‌های اسپرسو روی فوم اشاره دارد. برای ساختن این طرح های زیبا، اطمینان حاصل کنید که شیر شما به درستی بخارپز شده است و اسپرسوی شما دارای کرم فوق العاده است.( کف ظریف بالای شات اسپرسو) شما می توانید در کمترین زمان ممکن آثار زیبایی را در فوم بریزید یا طراحی کنید!

مطالب مفید در این مورد:

طرز تهیه لاته (Latte)حتی بهتر از کافی شاپ

نکات لاته آرت به زبان ساده

انواع لاته آرت

آموزش لاته باریستا