قهوه ترک (turkish coffee)

قهوه ترک

قهوه ترک یک روش سنتی تهیه قهوه است که از ترکیه سرچشمه گرفته است و هنوز در سراسر خاورمیانه، بالکان و بخش‌هایی از اروپا رایج است. از جوشاندن دانه های ریز آسیاب شده قهوه در دیگ کوچکی به نام cezve به همراه شکر و گاهی ادویه هایی مانند هل درست می شود. قهوه به دست آمده غلیظ، قوی و طعمی غنی است و لایه ای از کف روی آن قرار دارد. قهوه ترک اغلب در فنجان‌های کوچک سرو می‌شود که با خوراکی‌های شیرینی مانند شیرینی ترکی همراه است.

این قهوه در سال های اخیر، در خارج از مناطق سنتی آن محبوبیت پیدا کرده است، به طوری که کافی شاپ ها و باریستاهای خانگی روش دم کردن و طعم و مزه را آزمایش می کنند. علاوه بر روش تهیه سنتی، در حال حاضر انواع مختلفی در قهوه ترک وجود دارد که شامل ادویه‌ها، شربت‌ها و شیر مختلف است. این قهوه با وجود تاریخچه چند صد ساله خود، یک نوشیدنی قهوه محبوب و متمایز است که مردم سراسر جهان از آن لذت می برند.

قهوه ترک چیست؟

قهوه ترک نوعی قهوه است که به طور سنتی از دم کردن دانه های ریز آسیاب شده قهوه در یک دیگ کوچک مسی یا برنجی تهیه می شود. و معمولاً با جوشاندن آب و تفاله‌های قهوه با هم تهیه می‌شود و سپس آن را بدون فیلتر و در فنجان‌های کوچک سرو می‌کنند.

مطالب مرتبط:

طرز تهیه قهوه با قهوه جوش مسی

آسیاب کردن قهوه

برای تهیه قهوه ترک به دانه های ریز آسیاب شده قهوه، آب و یک سزو نیاز دارید.دستور اولیه:

 • به ازای هر فرد، یک قاشق چایخوری قهوه ریز آسیاب شده را به آب اضافه کنید.
 • آب را در قهوه جوش بریزید و آن را تا حدود 1-2 سانتی متر زیر لبه پر کنید.
 • قهوه جوش را روی اجاق گاز قرار دهید و روی حرارت ملایم تا متوسط گرم کنید.
 • وقتی قهوه شروع به گرم شدن کرد، با قاشق آن را به آرامی هم بزنید.
 • وقتی قهوه شروع به کف کرد و تا لبه بالا آمد، آن را از روی حرارت بردارید.
 • بگذارید قهوه چند لحظه بماند تا ته نشین شود.
 • قهوه را در فنجان‌های کوچک بریزید و مطمئن شوید که تفاله‌های آن در ظرف باقی می‌ماند.
 • معمولاً با یک لیوان کوچک آب برای تمیز کردن کام بین جرعه ها سرو می شود. همچنین می توان آن را با شکر یا هل برای طعم دادن سرو کرد. لذت ببرید!

خواص قهوه ترک

قهوه ترک چندین ویژگی منحصر به فرد دارد که آن را از سایر انواع قهوه متمایز می کند:

 

بهترین دانه قهوه برای تهیه این قهوه

برای تهیه یک فنجان قهوه ترک عالی، مهم است که نوع مناسبی از دانه های قهوه را انتخاب کنید. در انتخاب بهترین دانه های قهوه برای قهوه ترک باید به عواملی توجه کنید:

ظرافت آسیاب: قهوه ترک نیاز به آسیاب بسیار ریز و تقریباً به قوام پودر مانند دارد. به دنبال دانه های قهوه ای باشید که به طور خاص با عنوان “قهوه ترکی” یا “خرد بسیار ریز” برچسب دارند. تا مطمئن شوید که برای این روش دم کردن مناسب هستند.

تازگی: دانه های قهوه تازه برشته شده نسبت به دانه هایی که برای مدت طولانی در قفسه نشسته اند، فنجان قهوه بهتری تولید می کنند. به دنبال دانه های قهوه با تاریخ روست اخیر باشید و سعی کنید تا چند هفته پس از روست از آنها استفاده کنید.

منشا: منشا دانه‌های قهوه می‌تواند بر طعم فنجان قهوه نیز تأثیر بگذارد. برخی از دانه های محبوب قهوه ترک عبارتند از اتیوپی، یمن و کلمبیا.

مشخصات طعم: مشخصات طعم دانه های قهوه نیز می تواند بر طعم فنجان قهوه تأثیر بگذارد. به دنبال دانه های قهوه با نت های شکلاتی، طعم های آجیلی و بدنی پر بگردید تا یک فنجان غنی و خوش طعم از قهوه بسازید.

برخی از انواع خاص دانه‌های قهوه که اغلب برای قهوه ترک استفاده می‌شوند عبارتند از Yirgacheffe اتیوپی، موکای یمنی و اکسلسو کلمبیایی. با این حال، مهم است که انواع مختلف دانه های قهوه را آزمایش کنید و آن را پیدا کنید که بیشتر از همه از آن لذت می برید.

 

خواص قهوه ترک

انواع قهوه ترک

قهوه ترک یک روش سنتی برای دم کردن قهوه است که منشا آن ترکیه است، اما در بسیاری از کشورهای دیگر در خاورمیانه، بالکان و اروپای شرقی نیز از آن لذت می برند. انواع مختلفی از قهوه ترک وجود دارد که در نحوه تهیه و سرو آن ها متفاوت است. در اینجا چند نمونه وجود دارد:

 • ساده: سنتی ترین و ابتدایی ترین نوع قهوه ترک است. از دم کردن دانه های ریز قهوه در قهوه و سرو بدون فیلتر در فنجان های کوچک تهیه می شود.
 • قهوه شیرین ترک: برخی از افراد قهوه ترک خود را به صورت شیرین ترجیح می دهند. شکر را همراه با قهوه و آب به قهوه جوش اضافه کرده و با هم می جوشانند.
 •  ادویه دار: هل یک ادویه محبوب است که اغلب به قهوه ترک اضافه می شود تا طعمی منحصر به فرد به آن بدهد. غلاف های هل را خرد کرده و همراه با قهوه و آب به قهوه جوش اضافه می کنند.
 • سرد: در ماه های تابستان این قهوه را می توان سرد سرو کرد. برای تهیه قهوه ترک ترک کافی است قهوه را طبق معمول دم کنید و بگذارید خنک شود و سپس روی یخ سرو کنید.
 • با شیر: برخی از افراد ترجیح می دهند به قهوه خود شیر اضافه کنند. این کار معمولاً با اضافه کردن مقدار کمی شیر سرد به همراه قهوه و آب انجام می شود. سپس شیر همراه با قهوه گرم می شود و در نتیجه یک فنجان قهوه خامه ای و کمی شیرین به دست می آید.

اینها تنها چند نمونه از انواع مختلف قهوه ترک هستند که می توانید از آنها لذت ببرید. انواع مختلف را آزمایش کنید تا یکی را که بیشتر دوست دارید پیدا کنید.

چرا قهوه من کف نمیکنه؟

حتما این سوال براتون پیش اومده که چرا قهوه ترک من کف نمی کنه؟ گرفتن یک فوم خوب روی قهوه بخش مهمی از فرآیند دم کردن قهوه ترک است و اگر قهوه شما به اندازه دلخواه شما کف نکند، نمی تواند لذت بخش باشد. در اینجا چند دلیل وجود دارد که باعث می شود قهوه شما کف کند:

 • قهوه با کیفیت پایین: کیفیت دانه‌های قهوه‌ای که استفاده می‌کنید می‌تواند بر میزان کف دریافتی شما تأثیر بگذارد. اطمینان حاصل کنید که از دانه های قهوه تازه و با کیفیت بالا استفاده کنید که به طور خاص برای قهوه ترک است.
 • اندازه آسیاب اشتباه: قهوه ترک نیاز به آسیاب بسیار ریز و تقریباً به قوام پودر مانند دارد. اگر قهوه شما به اندازه کافی ریز آسیاب نشده باشد، ممکن است کف خوبی بدست نیاورید. اطمینان حاصل کنید که قهوه شما تا حد امکان ریز آسیاب شود.
 • هم زدن: هم زدن قهوه در حین دم کشیدن برای ایجاد یک کف خوب مهم است. مطمئن شوید که قهوه را در حین اینکه دم بکشد به طور مداوم هم بزنید تا کف خوبی ایجاد شود.
 • دمای آب: دمای آب نیز می تواند بر روی کف تأثیر بگذارد. اطمینان حاصل کنید که از آب گرم اما نه جوش (حدود 165-175 درجه فارنهایت) برای کمک به ایجاد یک کف خوب استفاده کنید.
 • نگذارید استراحت کند: پس از اینکه قهوه دم کشید، باید چند دقیقه استراحت کند تا کف آن ته نشین شود. اگر قهوه را خیلی زود بریزید، ممکن است کف از بین برود. قبل از اینکه قهوه را بریزید اجازه دهید چند دقیقه استراحت کند تا مطمئن شوید که کف خوبی به دست می آورید.

و نکته آخر:

با اطمینان از اینکه از دانه های قهوه با کیفیت بالا استفاده می کنید، آنها را ریز آسیاب می کنید، قهوه را به هم می زنید، از دمای مناسب آب استفاده می کنید و اجازه می دهید تا استراحت کند، باید بتوانید کف خوبی روی قهوه ترکی خود داشته باشید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها