قهوه لانگو (Lungo) چیست؟ سخته اما نترس!

قهوه لانگو

آمریکانو، ریسترتو و حالا لانگو؟ ممکن است سخت باشد که انواع مختلف اسپرسو را که کافی شاپ ها و دستگاه های اسپرسوساز ارائه می دهند، دنبال کنید. اما نترس! ما قصد داریم به شما اطلاعات کاملی در مورد اینکه قهوه لانگو، تفاوت آن با سایر موارد منو و حتی نحوه درست کردن آن ارائه دهیم.

قهوه لانگو چیست؟

خوب، این نوشیدنی به مقدار آبی که برای کشیدن شات استفاده می شود مربوط است. معمولاً یک شات اسپرسو با حدود 30 میلی لیتر آب به مدت 18 تا 30 ثانیه درست می شود. از طرف دیگر، لانگو دو برابر آب مصرف می کند. به دلیل آب اضافی، کشیدن آن ممکن است تا یک دقیقه طول بکشد.

در نتیجه افزایش آب، شات به طور قابل توجهی بزرگتر وجود دارد. هنگامی که یک لانگو در لیوان قرار می گیرد، تقریباً به اندازه یک دوپیو یا دو شات اسپرسو است. با این حال، اندازه تنها تفاوت این نوشیدنی نیست.

بسیاری از دستگاه های اسپرسوساز برای درست کردن آن تنظیم دارند. نسپرسو حتی غلاف های مخصوص لانگو را برای استفاده برای نوشیدنی دارد. اما اگر دستگاهی دارید که کمی بیشتر درگیر است، مطمئن شوید که می‌توانید زمان کشش و مقدار آب مصرفی را تنظیم کنید. اگر بتوانید این دو تنظیم را تنظیم کنید، می توانید یک لنگو درست کنید.

سایر عناصر را همان طور که برای یک شات اسپرسو درنظر می گیرید، حساب می کنید. سپس، به سادگی آب را افزایش داده و تنظیم می‌کنید و زمان را تا درست قبل از استخراج بیش از حد به نقطه شیرین برخورد کنید.

تاریخچه لانگو

لونگو ، در برخی فرهنگ‌ ها با نام “شات بلند” شناخته می‌شود، یک سبک از آماده‌سازی قهوه است که شامل استخراج بیشتری از آب به یک شات اسپرسو استاندارد است. واژه “لونگو” به معنای “بلند” در زبان ایتالیایی است.

تاریخچه قهوه لونگو به طور نزدیک با توسعه اسپرسو هم پیوند شده است. اسپرسو در ایتالیا در اواخر قرن نوزدهم با اختراع ماشین اسپرسو توسط آنجلو موریوندو در سال ۱۸۸۴ شروع شد. با این حال، تا اوایل قرن بیستم نبود که اسپرسو به صورت گسترده در ایتالیا پرداخته شد، به ویژه در کافه‌های سراسر ایتالیا. به طور سنتی، اسپرسو با اعمال آب داغ از طریق قهوه‌های زمینه شده با دقت بالا تهیه می‌شد، که منجر به تهیه یک شات کوچک و غلیظ قهوه با طعم غنی و عمقی بر روی آن می‌شد. با این حال، با گسترش اسپرسو فراتر از ایتالیا و جذب محبوبیت در بخش‌های دیگر از اروپا و سراسر جهان، انواع مختلفی از روش‌ های آماده‌سازی ظاهر شدند.

 

لانگو چیست
لونگو ، در برخی فرهنگ‌ ها با نام “شات بلند” شناخته می‌شود

 

قهوه لانگو یا لونگو

یکی از این انواع تغییرات، لونگو بود. لونگو با آب بیشتر در زمان تهیه درست می‌شود، که منجر به حجم بیشتری از مایع نسبت به یک شات اسپرسو استاندارد می‌شود. این فرآیند استخراج معمولاً بیشتر از یک شات اسپرسو معمولی طول می‌کشد، از این رو نیز از اصطلاح “لونگو” به معنای بلند استفاده می‌شود.

قهوه لونگو طعم کمتر در مقایسه با یک شات اسپرسو سنتی ارائه می‌دهد، زیرا حجم آب افزایش یافته، شدت روغن‌ ها و ترکیبات موجود را کاهش می‌دهد. با این حال، قهوه لونگو هنوز هم عطر و عمق غنایی را که اسپرسو معمولاً دارد، حفظ می‌کند.

قهوه لانگو یا لونگو به عنوان یک گزینه محبوب برای کسانی که تجربه قهوه کم‌تری می‌پسندند یا از مقدار بیشتری از لحاظ حجم لذت می‌برند. معمولاً در کافه‌ ها و فروشگاه‌ های قهوه در کنار دیگر نوشیدنی‌ های مبتنی بر اسپرسو ارائه می‌شود، که به علاقه‌ مندان به قهوه گزینه‌ های مختلفی برای ارضای سلیقه خود ارائه می‌دهد. به علاوه، شات‌ های لونگو اغلب به عنوان پایه برای نوشیدنی‌ های قهوه‌ای ویژه مانند لاته و کاپوچینو استفاده می‌شود، که گزینه چند منظوره‌ ای برای نوشیدنی‌ های مبتنی بر اسپرسو ارائه می‌دهد.

مزه قهوه لانگو

از آنجایی که برای درست کردن لانگو از آب بیشتری استفاده می‌کنید، طعم آن نسبت به اسپرسو یا ریسترتو (شات که با نصف آب کشیده می‌شود) کمتر است. با این حال، در حالی که نوشیدنی لایتی است (به دلیل آب)، تلخ تر است. برای برخی، ممکن است لذت بخش به نظر برسد. اما برای دیگران این تلخی باعث می‌شود کمترین علاقه را در میان انواع اسپرسو داشته باشند.

این پدیده تلخی را می توان به این دلیل نسبت داد که بیشتر اجزای تلخی قهوه بعداً در فرآیند استخراج حل می شوند. بنابراین افزایش زمان مورد نیاز برای کشیدن شات، زمان بیشتری را برای ادغام آن ها در دم کردن می دهد.

 

طرز تهیه قهوه لانگو
نسبت آب به اسپرسو در قهوه لانگو

 

با این حال، توجه به این نکته مهم است که لانگو فقط یک شات کم قدرت نیست. از آنجایی که دم کردن شامل چندین فرآیند شیمیایی است، طعم و مزه در واقع فراتر از رقیق شدن توسط آب تغییر می کند. در پایان روز، یک لانگو در مقایسه با سایر نوشیدنی های اسپرسو، نت‌های دودی‌ تر و روست بیشتری خواهد داشت.

۸ نوع نوشیدنی اسپرسو

کافئین؟

میزان کافئین موجود در لانگو قابل بحث است. برخی می گویند که در یک لانگو کافئین بیشتری نسبت به یک شات اسپرسو معمولی وجود دارد. با این حال، مقدار کافئینی که در واقع دریافت می‌کنید، بسیار بیشتر به دانه‌ هایی که استفاده می‌کنید بستگی دارد تا مقدار زمان و آب مصرفی برای کشیدن شات. بعلاوه، هر دو نوشیدنی از همان مقدار تفاله استفاده می کنند و کافئین یکی از اولین اجزایی است که در قهوه شما گنجانده می شود. بنابراین، صادقانه توضیح زیادی برای وجود کافئین بیشتر در لانگو وجود ندارد.

اگر واقعاً به دنبال کافئین هستید، به جای آن به سراغ ریسترتو بروید. بیشتر مغازه‌ها فقط دو شات ریسترتو می‌فروشند، بنابراین شما در واقع یک وعده اسپرسوی غلیظ‌ تر دریافت می‌کنید. یا، اگر طرفدار ریسترتو نیستید، یک دوپیو یا آمریکانو را با یک شات اضافی امتحان کنید.

 

سردرگمی رایج : آمریکانو  و لانگ بلک

اسپرسو + آب اضافی – آیا این فقط یک آمریکانو نیست؟ نه دقیقا. با یک آمریکانو ، باریستا به سادگی یک شات اسپرسوی معمولی می کشد، سپس آب اضافه می کند. یا در مورد لانگ بلک ، یک شات اسپرسو به مقدار مساوی آب اضافه کنید. در هر صورت، باریستا پس از فرآیند دم کردن، آب را اضافه می کند. بنابراین، در حالی که نوشیدنی ها از نظر قدرت ضعیف تر هستند، از نظر طعم متفاوت هستند. نت‌های دودی که قبلاً در مورد آن صحبت کردیم، در لانگو یافت می‌شوند، اما نه در آمریکانو، که از نظر طعم به قهوه‌ی معمولی شما نزدیک‌ تر است.

تفاوت ریسترتو ، لانگو، اسپرسو
تفاوت ریسترتو ، لانگو، اسپرسو

اسپرسو و ریسترتو

ما قبلاً به طور خلاصه در مورد تفاوت یک لانگو با یک اسپرسو معمولی صحبت کرده ایم. در حالی که افراد لانگو هنوز یک نوع اسپرسومی دانند، اما به شکل متفاوتی تهیه می شود و طعم آن بسیار متمایز است.

یکی دیگر از انواع اسپرسو که ما در اینجا در مورد آن صحبت کردیم و مردم اغلب آن را با لانگو اشتباه می گیرند، ریسترتو است. در حالی که هر دوی این نوشیدنی ها شامل تغییر مقدار آب مصرفی برای یک شات اسپرسو هستند، ریسترتو این مقدار را کاهش می دهد در حالی که لانگو آن را افزایش می دهد.

بنابراین، به بیان ساده‌تر، نسبت قهوه به آب برای شات‌های مختلف اسپرسو 1:1 برای ریسترتو، 1:2 برای اسپرسو، و 1:4 برای لانگو است.

لاته

این ترکیب به دلیل نام ها است نه شباهت بین خود نوشیدنی ها. لاته یک نوشیدنی اسپرسو و شیر است که شامل شیر بخار پز و کف شیر روی یک یا دو شات اسپرسو است. در همین حال، قهوه لانگو یک نوع اسپرسو است. بنابراین، در حالی که اینها معمولاً دو نوشیدنی جداگانه هستند، اگر می‌خواهید طعم متفاوتی را کشف کنید، می‌توانید به طور بالقوه آن را با یک لانگو در لاته جایگزین کنید.

دوره لاته آرت تخصصی

بنابراین، آیا باید قهوه لانگو را امتحان کنید؟

اگر به نت‌های دودی‌ تر و خاکی‌ تر اسپرسو علاقه‌مند هستید، مطمئناً لانگو یک نوشیدنی عالی برای امتحان کردن است. همچنین، جایگزین کردن شات یا شات های معمولی با لانگو ممکن است مطابق با سلیقه شما باشد. از سوی دیگر، اگر معمولاً به سراغ نوشیدنی‌های شیرین‌ تر می‌روید، ممکن است این نوشیدنی برای شما بهترین نباشد. با این حال، اگر همچنان علاقه مند به امتحان کردن آن هستید، سعی کنید از آن برای جایگزینی اسپرسو در نوشیدنی دیگری مانند کاپوچینو یا لاته ماکیاتو (نه ماکیاتو اسپرسو) استفاده کنید. شما می توانید برای آموزش حرفه ای نحوه درست کردن قهوه لانگو دوره باریستا جینو کافه رو خریداری کنید

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها