مصرف قهوه
۰۶
دی

مصرف قهوه ، بهترین زمان مصرف و مقدار مصرف….

شاید بدانید که قهوه یک نوشیدنی کافئین دار است که افراد زیادی به نوشیدن آن عادت دارند و نمی توانند بدون آن روز خود را شروع کنند. که عده ای دوست دارند آن را قبل از غذا با معده خالی و عده ای دیگر آن را پس از غذا و با معده پر بنوشند. اما متخصصین تغذیه بهترین زمان مصرف قهوه را قبل از ظهر یعنی در ساعت 11 تا حدود 2 ظهر می دانند. چراکه اگر دیرتر قهوه بنوشید باعث می شود که شب به راحتی به خواب نروید. و خواب شما دچار اختلال می شود.

خوردن قهوه بعد از غذا

برخی دیگر از افراد برای کاهش وزن قهوه را بعد از  غذا میل می کنند. بله این نوشیدنی به دلیل اینکه کم کالری است بر چربی سوزی اثر دارد اما در کنار فعالبت ها و رژیم مخصوص لاغری و نه به تنهایی.

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که آیا مصرف قهوه بعد از غذا مضر است؟

افرادی که بیماری خاصی ندارند خصوصا بیماری های معده؛ نوشیدن قهوه برایشان خطرناک نیست اما باید بدانید که قهوه هم مانند چای بر جذب آهن و کلسیم اثر می گذارد. پس اگر مشکل کمبود کلسیم و یا آهن دارید این نوشیدنی را قبل از خوردن غذا میل کنید و یا زمان طولانی تری پس از خوردن غذا.

مصرف قهوه بعد از غذا، برای کسانی که سالم هستند و مشکل خاصی ندارند، خطرناک نیست. با این حال، لازم است بدانید که کافئین موجود در قهوه درست شبیه چای، ممکن است بر جذب آهن و کلسیم موجود در غذا تاثیر بگذارد. کاهش جذب آهن و کلسیم به مقدار کم هم ممکن است برای افرادی که پوکی استخوان یا کم‌خونی شدید دارند، مشکل‌ساز شود. توصیه می‌شود این افراد، قهوه را به فاصله یک ساعت قبل یا بعد از غذا نوش‌جان کنند.

چرا بعد از قهوه باید اب بخوریم؟

آب خوردن پس از قهوه یکی از آداب خوردن قهوه است. برخی افراد آب را قبل از نوشیدن قهوه و برخی دیگر بعد از آن میخورند که دلایل آن کاملا متفاوت است. افرادی که قبل از آن می خورند به این دلیل است که دهان خود را پاک کنند تا اصل طعم قهوه را بچشند. و طعم دهانشان بر آن اثر نکند. مصرف آن بعد از غذا برای آن است که پس از مصرف این نوشیدنی که تلخ است، ممکن است احساس تشنگی داشته باشید و بخواهید تلخی دهانتان را پاک کنید،یا ممکن است یخواهید از عوارض آن بر روی دندانهایتان چلوگیری کنید.

عوارض مصرف قهوه بر روی دندان

اگر قهوه برای مدت طولانی روی دندانهایتان بماند باعث می شود دندانتان پوسیده شود. پس خوردن آب پس از مصرف قهوه پیشنهاد خوبی برای پاک کردن قهوه از روی دندانهایتان است.

بهترین قهوه برای درس خواندن

شاید درفصل امتحانات باشید و یا بخواهید برای انجام کار یا پروژه ای بیدار بمانید. و یا خودتان سوالات زیر را تکرار کنید:

بهترین قهوه برای درس خواندن چیست؟ در واقع شما می خواهید بیدار بمانید پس چه قهوه ای برای بیدار ماندن خوب است؟کدام قهوه کافئین بیشتری دارد؟برای جلوگیری از خواب چی بخوریم؟روش بیدار ماندن چیست؟کدام قهوه کافئین بیشتری دارد؟

همانطور که می دانید کافئین باعث می شود که خواب کمتری داشته باشید و یا دیرتر بخوابید پس قهوه هایی با کافئین بیشتر برای شما مناسب تر است. خصوصا برای شب های امتحان . قهوه هایی مانند آمریکانو  ، اسپرسو و یا اگر اگر می توانید تلخ تر بنوشید دابل اسپرسو برایتان مناسب است. مراقب باشید اگر دچار اضطراب و یا تپش قلب هستید نوشیدنی های کافئین دار اضطراب و تپش قلب شما را تشدید می کند.

مقدار مجاز مصرف قهوه در روز

قهوه هم مانند هر چیز خوراکی دیگر حد و اندازه ای دارد که باید هر فرد آن را رعایت کند. تا دچار مشکلاتی جدی نشود. مقدار مچاز قهوه برای یک روز در افرادی که سالم هستند و مشکل خاصی ندارند حدود 3 فنجان در روز است. برای اینکه این تعادل را ایجاد کنید می توانید قهوه را بک بار در قبل از ظهر میل کنید. بار دوم اگر ورزش و یا فعالبت بدنی خاصی دارید برای افزایش سوخت و ساز بدنتان یک فنجان قبل از فعالیت میل کنید. و فنجان سوم را به عنوان میان وعده بنوشید.

 

سن مجاز برای مصرف قهوه
سن مجاز برای مصرف قهوه

 

مصرف قهوه از چه سنی مجاز است؟

متخصصان تغذیه معتقدند که مصرف قهوه در افراد کم سن و سال عوارض بدی مانند کم خوابی و بی خوابی، استرس و اضطراب و در نهایت قلب می شود. پس فرزندانتان را تا سن 18 سالگی از خوردن نوشیدنی های کافئین دار منع کنید.

فواید قهوه برای پوست

نتایجی از مطالعات وجود دارد که مصرف قهوه به تقویت پوست کمک می کند. آنتی اکسیدان موجود در قهوه باعث افزایش سطح کلاژن در پوست و در نتیجه کاهش پیری سلول های پوستی می شود. و خاصیت ضد میکروبی آن باعث محافظت پوست در مقابل میکروب می شود.

آیا قهوه باعث تیرگی پوست میشود؟

خود قهوه را می توانید برای روشن کردن پوست با ترکیباتی دیگر به عنوان لایه بردار پوست استفاده کنید. قهوه برای کاهش رنگدانه های پوست و سلول های مرده مفید است. پس قهوه پوست را روشن می کند و باعث تیره شدن نمی شود.

اگر هر روز قهوه بخوریم چه می شود؟

  1. احتمال برخی از سرطان ها را کاهش می دهید
  2. خلق و خوی بهتری پیدا می کنید
  3. افزایش حافظه تان
  4. در ورزش موفق ترید
  5. باعث افزایش سطخ کلسترول
  6. افزایش موقتی فشارخون
  7. اضطراب، وحشت، بیخوابی و وابستگی به کافئین